Grafika za odrasle

765,00 

S programom Grafika za odrasle se udeleženci spoznajo s klasičnimi tehnikami grafike, krepijo abstraktno mišljenje in razvijajo sposobnost anticipacije rezultatov. Obenem dopolnjujejo izročilo mesta Ljubljane kot prestolnice klasične grafike v svetu (ljubljanska grafična šola, ALUO in Grafični bienale). Grafiko vodi priznana umetnica Helena Tahir.

Šifra izdelka: Skupina GROD1
Starostna skupina: 18 let+
Pedagog/inja: Helena Tahir
Dan: Četrtek
Ura: 18.15 – 20.15
Stopnja zahtevnosti: Začetna in nadaljevalna
Trajanje (ped. ur): 93
Soba: Art Center, klet

Dodaj na seznam želja

Grafika za odrasle

Na programu Grafika za odrasle bodo udeleženci skozi spoznavanje različnih grafičnih tehnik postopoma razvijali svoj lasten likovni izraz. Delavnice omogočajo poglobljen vpogled v svet grafike. Poudarek na razumevanju tehničnih postopkov tiska, likovne kompozicije in raziskovanju umetniškega procesa od začetnih zamisli do končnih izvedb. Cilj programa je spodbuditi avtonomnost pri ustvarjanju in omogočiti udeležencem, da skozi grafiko izrazijo svojo edinstveno vizijo.

Poleg osvajanja tehnik klasične grafike (kot so tehnična dovršenost, premišljen proces in bogata likovna vsebina) program Grafika za odrasle vključuje eksperimentalni pristop. Udeleženci bodo raziskovali meje tradicionalnih oblik in jih nadgrajevali z inovativnimi pristopi. To bo omogočilo različne interpretacije grafičnega izraza – od klasičnih grafičnih listov do kompleksnejših umetniških form, kot so objekti, animacije in celo instalacije.

Dinamičen program z poudarkom na sodelovanju

Program je zaradi vsebinske kompleksnosti zasnovan dinamično, kar zagotavlja zanimiv in razgiban potek dela. Sama narava grafičnih tehnik omogoča izdelavo večjih serij grafičnih odtisov, kar odpira številne ustvarjalne možnosti. Proces izdelave matrice in tiskanje zahtevata organiziranost ter pozornost do podrobnosti, kar udeležence spodbuja k razvoju medsebojnega sodelovanja in vzajemne pomoči. Delavnice tako postanejo tudi prostor za povezovanje in ustvarjanje prijetnega vzdušja, ki je ključno za uspešno delo. Poleg tega ima narava dela z grafiko terapevtske učinke – fizično delo z materiali in ponavljajoči se procesi ustvarjajo občutek sprostitve in notranje osredotočenosti.

Grafika fascinira zaradi svoje čarobnosti, ki pride do izraza v trenutku, ko matrico odtisnemo in zagledamo rezultat. Ta je pogosto presenetljiv in drugačen od začetnih pričakovanj, kar ustvarja element navdušenja in navdiha. Nepredvidljivost postopka dela grafiko naredi hkrati zanimivo in zahtevno umetniško zvrst. Prav tehnična zahtevnost, ki vključuje veliko načrtovanja, dolgotrajen proces in fizični napor, pa na koncu prinese še večje zadovoljstvo ob doseženih rezultatih.

Poseben čar grafike je tudi njena reproduktibilnost, ki omogoča dostopnost umetniških del širšemu občinstvu. Ta lastnost ponuja neprecenljive možnosti za raziskovanje estetskih vrednosti in ustvarjanje unikatnih doživetij, ki jih druge tehnike težko dosežejo. Hkrati pa odpira prostor za raziskovanje novih poti in odkrivanje nepričakovanih rešitev, saj ravno naključni dogodki med ustvarjalnim procesom pogosto privedejo do odkritij, ki obogatijo končni izdelek.

Program Grafika za odrasle ni zgolj priložnost za učenje tehničnih veščin. Je prostor za osebno rast, raziskovanje kreativnosti in poglabljanje razumevanja umetnosti. Udeleženci odkrivajo, kako skozi proces grafike izražati sebe, razvijati svoje potenciale in hkrati uživati v estetski lepoti, ki jo ta umetniška zvrst ponuja.