V okviru projekta ELPIS bomo pripravili brezplačni multidisciplinarni program pedagoško-umetniških delavnic s strokovnjaki iz različnih področij: glasbenega, gledališkega ter likovnega področja.
foto: Igor Sukur
ELPIS 5: Brezplačne pedagoško-umetniške delavnice (III. sklop)
Projekt ELPIS – Umetniško izražanje, ustvarjanje in družbena inovacija: vloga pedagogov pri dostopnosti do umetnosti, ki ga sofinancira shema Erasmus+: https://www.pionirski-dom.si/mednarodni-projekti/elpis. Projekt je namenjen prepletanju neformalnega in formalnega izobraževanja ter povezovanju umetniških in ustvarjalnih vsebin s pomembnimi družbenimi temami. Glavni cilj projekta je vključevanje neformalnega izobraževanja na področju umetnosti v formalna učna okolja.
Delavnice so namenjene neformalnemu učenju študentov pedagoških smeri, mladinskim delavcem in učiteljem.
Termin: 2. december 2023
Lokacija: Pionirski dom - Center za kulturo mladih, Komenskega 9, Ljubljana
Po dveh uspešno izvedenih izobraževanjih, kjer so se z delavnicami predstavili vsi umetniški pedagogi, bomo v zadnjem terminu delavnic v Pionirskem domu – Centru za kulturo mladih izvedli še zadnji sklop tandemskih delavnic, kjer se bodo umetniški pedagogi med seboj povezali in izvedli poglobljene celodnevne delavnice.
Delavnice bodo potekale v treh skupinah ter bodo izvedene sočasno s skupnim zaključkom. Opise delavnic najdete spodaj.
Prijava na delavnico:
Na naslov karmen.rucigaj@pionirski-dom.si sporočite naslov izbrane delavnice (glej opise spodaj).
Urnik izobraževanja:
9.00 - 9.30 Prihod
9.30 - 10.00 Uvod - Nekaj besed o projektu
10.00 - 11.30 Prvi sklop izbrane delavnice
11.30 - 11.45 Odmor
11.45 - 13.15 Drugi sklop izbrane delavnice
13.15 - 14.30 Kosilo
14.30 - 16.00 Tretji sklop izbrane delavnice
16.00 - 17.00 Zaključne predstavitve delavnic
Opisi tandemskih delavnic
Iz papirja v telo, s telesom v svet
Izvajalki: Olivija Grafenauer (Umetnost improvizacijskega gledališča) in Nuša Jurjevič (gibalna in vizualna umetnost)
V sosledju treh povezanih sklopov bomo prek giba, likovne umetnosti in improvizacije vzpostavljali odnos do prostora in skupnosti. Gibalno doživljanje realnega prostora bomo prenesli v likovno formo, ta pa nam bo služila kot izhodišče za nadaljnje ustvarjanje in iskanje povezav izven meja lastnih svetov.
Dih – glas - gib
Izvajalki: Urša Rupnik (umetnost giba) in Ana Vipotnik (umetnost glasu)
Delavnice se bodo posvečale povezavam med dihom, glasom, telesom in plesom. Seznanili se bomo z osnovo glasu, dihom, nato se bomo posvetili razvoju pevske in govorne podpore ter udobnejšemu in učinkovitejšemu tvorjenju glasu. Od tu bomo raziskovali, kako lahko v gibanje in ples vstopamo z minimalnim naporom, a čim večjo učinkovitostjo in tudi radoživostjo. O ustvarjalnem gibu bomo razmišljali tudi kot o učni metodi prek katere lahko raziskujemo, razlagamo in osmišljamo številne naravne in družbene pojave ter ga z lahkoto vključujemo v vsakdanji učni proces.
Ritem in kompozicija
Izvajalca: Boštjan Franetič (glasbena umetnost) in Boris Beja (vizualna umetnost)
V teoretičnem pogledu se ustvarjalni področji likovne in glasbene umetnosti povezujeta v rabi ritma, svetlega in temnega, durovskega in molovskega ključa, kompozicije in harmonije, barve glasu in barvnega tona. Te definicije bomo preko ustvarjalnega procesa povezovali in poizkušali definirati drugače, to je v navezavi prostorskega odtisa, vtisa, prevoda na dvodimenzionalni nosilec, ki bo časovni, zvočni dokument našega izobraževanja. Na delavnici bomo raziskovali in prepletali tudi gradnike glasbene umetnosti, ki so ritem, melodija in harmonija.
Delavnice so za udeležence brezplačne, projekt je sofinanciran s strani programa Erasmus+.