Raziskovalne delavnice na 17. Hokus Pokusu
Pridružite se nam in spoznajte znanost na raziskovalnih delavnicah. Tema letošnjega festivala: Lastnosti snovi.
Festival Hokus Pokus bo letos pod eno streho združil 10 raziskovalnih delavnic znanstvenih ustanov, društev in zavodov.
Program festivala:
9.00 uvodni pozdrav
9.15 - 10.45 raziskovalne delavnice
11.00 - 11.30 znanstveni impro dogodek
Delavnice:
- Pionirski dom - Center za kulturo mladih
Kaj je genski zapis?
Sluzast skupek, ki ga bomo pridobili pri poskusu nosi zelo pomembne informacije, saj določa mnogo lastnosti npr. velikost, barvo in obliko. Vsi te podatki so namreč zapisani v DNK zapisu, ki ga ima vsako živo bitje. Spoznali bomo kaj je dvojna vijačnica in kakšen zapis nosi.
Barvila v zelenih rastlinah
Ali daje barvo zelenemu listu samo eno barvilo, ali pa je morda teh barvil več? Rastline so zelene, ker vsebujejo klorofil, od katerega se odbija zeleni
del vidne svetlobe in zato naše oko vidi rastline zelene. Katere barve vsebujejo rastline bomo spoznali s pomočjo kromatografije, preučevali pa bomo tudi kako deluje fotosinteza.
- Rampa Lab
Sferifikacija
Si kuhar_ica, znanstvenik_ca ali umetnik_ca? Kaj pa raje vse troje naenkrat? Pridružite se nam na delavnici molekularne gastronomije, stičišča umetnosti, znanosti in kulinarike, kjer se kuhinja spremeni v laboratorij in raziščite kako pomembno je ravnotežje na molekularni ravni!
- Tehniški muzej Slovenije
Vrteči obroč
Vrteči obroč je upogljiv polieder. Sestavlja ga šest tetraedrov, ki so povezani v obroč. Včasih ga označujejo tudi kot preprosta origami igrača. Obroč iz šestih tetraedrov je mogoče vrteti okoli osi. Pri tem se, kot pri kalejdoskopu, izmenjujejo štiri različne slike. Z natančnim prepogibanjem po zarisanih črtah ga sestavimo iz enega kosa papirja.
- Prirodoslovni muzej Slovenije
Gozdni prebivalci od blizu
Spoznali bomo gozdne prebivalce, ki jih samo v naravi le redko srečamo, od blizu. Potipali bomo krzno, rogove in roglje ter od blizu opazovali zgradbo gozdnih živali. Pogovorili se bomo o življenju v gozdu ter kdo koga poje.
- Naravoslovnotehniška fakulteta, Oddelek za geologijo, Slovensko geološko društvo, Geološki zavod Slovenija
Ali so minerali in kamnine uporabni?
- mali TehnoVed
Veliki ustvarjalci
Raziskovali bomo osnove električnih vezij, ter testirali ali voda prevaja elektriko. Uporabili bomo senzor za vodo in s praktičnimi poskusi preučevali prevodnost. V drugem delu bomo spoznali preprost mehanski princip, ki omogoča upravljanje robotskih klešč z enostavnim gibom. Preizkusili bomo, kako se preprosti gibi prenašajo v natančno upravljanje robotske roke.
- Center arhitekture
Lesni detektiv
Raziskovali bomo svet dreves in lesa, ob različnih primerih ugotavljali njegovo barvo, gostoto, teksture in se poučili o njegovi uporabnosti. Kateri les uporabimo za izdelavo ptičje hišice in katerega za stol? S preskusom bomo spoznali tudi, kateri les plava na vodi in kateri se potopi. Postali bomo drevesni detektivi in raziskali drevesa v okolici šole.
- Smetumet
Risanje in tiskanje z naravnimi barvili
Malce soka rdečega zelja, kaplja pesinega soka, ščepec pepela, košček oglja, žlička kurkume in madež kave - in umetnina je gotova! Spoznavali bomo svet naravnih barvil- tistih barvil, ki tako zelo rada puščajo madeže na oblačilih. Kaj so naravna barvila, kaj so pigmenti, kako so jih uporabljali naši predniki in kako jih lahko (ponovno) uporabljamo mi - na praktičen način jih bomo spoznali in pustili, da nas očarajo. Prepričali se bomo, da so rdeče zelje, kurkuma, pesa in druge naravne dobrine čudovit material za barvanje, risanje, pisanje in tiskanje. Čudili se bomo tudi spremembam odtenkov, ki jih povzroči malce dodatka sode, pepela ali limone.
- Krater
Snovi v umetniški obliki
Na delavnici se bomo vprašali: "Od kot prihaja glina"? Raziskovali bomo njeno pot do nas ljudi in čarobnost kot ene izmed edinstvenih snovi, ki nas obdajajo. Njena plastičnost in možnost oblikovanja nas vabita, da preizkusimo svoje prstke.
Udeleženci se bodo seznanili z različnimi tehnikami oblikovanja gline, od preprostih oblik do kompleksnejših struktur. Raziskovali bomo tudi zakaj je glina lepljiva in se pogovarjali o tem, zakaj se spremeni med sušenjem in žganjem. Pridružite se nam na poti od preproste snovi do čudovitih umetniških del.
- Nadina in Garsia Kosinac
Čudovita znanost
Otroci si bodo najprej ogledali vizualno-interaktivno razstavo, pri kateri bodo skozi igre in poskuse povezali znanost, umetnost in kulturo. Drugi del delavnice pa bo namenjen poskusom, s pomočjo katerih bomo odkrivali neverjetne lastnosti snovi. Pod UV lučjo bomo opazovali škorpijona in mineral ter pojasnili kaj je to "fluorescenca", pogledali si bomo kako delujejo termoobčutljive barve in folije, s pomočjo zvoka bomo spreminjali obliko tekočemu železu v "ferofluidnem" zvočniku, naučili se bomo prižgati svečo na daljavo (parafinski hlapi), poigrali se bomo s tekočim dušikom in še več.
Cilj delavnice je otrokom približati fizikalno kompleksne pojave, skozi igro in eksperimente.
RAZSTAVA: PAMET JE BOLJŠA KOT ŽAMET
Na festivalu je del programa tudi razstava Pamet je boljša kot žamet Nadine in Garsie Kosinca.
Garsia Kosinac je navdušen naravoslovec, ki mu je v zadnjih letih še prav poseben izziv združevati teme iz naravoslovja z družboslovnimi. Njegova hči Nadina Kosinac pa je nadarjena posavska umetnica, filmska ustvarjalka in fotografinja.
Tokrat sta združila moči, da bi predstavila košček bogate jezikovne slovenske kulturne dediščine malo drugače. Obiskovalci boste na razstavi PAMET JE BOLJŠA KOT ŽAMET lahko poglobljeno doživeli 30 slovenskih pregovorov ali rekov v fotografiji in interaktivnih eksponatih, le-te tudi preizkusili ter slovenske pregovore in reke poleg brane in govorjene besede spoznali še na drugačen način.