Postpunk kabaret, ponovitev III

Post punk kabaret je glasbeno-dramska pripoved, postavljena v sedanjost. Predstava se spogleduje s klasičnim kabaretom dvajsetih let preteklega stoletja.

Kdaj in kje
januar 2025
ČET 23 JAN
23. 01. 2025 OB 20:00 Postpunk kabaret, ponovitev III Dvorana Jenko
Vstopnice

Post punk kabaret je glasbeno dramska pripoved, postavljena v sedanjost.  Predstava se spogleduje s klasičnim kabaretom dvajsetih let preteklega stoletja, čeprav se v sami zvočni podobi pojavljajo različni glasbeni žanri, ki so nastali vzporedno s pojavom punka ali pa nadaljevali njegovo pot in se skozi čas transformirali v različne žanre. V predstavi se pojavljajo elementi jazza, soula, blues -a, hip – hopa, punka, hard core -a ter različnih elektronskih žanrov in podžanrov, vse do na trenutke klasičnih struktur glasbene preteklosti. Predvsem pa je ves ne – peti zvok podrejen najlepšemu med glasbili in to je človeški glas. Post punk kabaret je tudi predstava o sodobni kapitalistični družbi, kjer delavci »shirani gonijo tekoči trak« ter o kapitalu, ki prežema ter poseduje celotno družbo. 

 

Zgodba je zasnovana kot neke vrste »road movie«. Post punk kabaret je pot v čuden, obskuren svet, kjer se liki nahajajo v nekakšnem polsnu. 

 

Osrednji lik, lik detektiva je poklican, da razišče izginotje anonimnega dekleta. Njegova pot je polna spominov na preteklost, prepletena s prikaznimi sedanjosti. Na trenutke grozljivka, tu pa tam komedija in »film noar«, predvsem pa atmosferski polet v srž problema – polet v povzročitelja bridkosti na tem svetu – polet naravnost nad najsrhlivejše – nad samega trgovca s smrtjo. Bo razrešil situacijo ali pa bo prepozen?

 

Post punk kabaret so:

Avtor:

Uroš Potočnik: besedilo, klavirske podlage, avtor songov (razen songov Lakota – (avtorica Iuna Ornik) ter Šla je skozi trg (She moved through the fair -tradicionalna Irsko – Škotska pesem v lastnem prevodu):

Izvajalci:

Uroš Potočnik: igra, vokal, klaviature…

Iuna Ornik: igra, vokal…

Nino de Gleria: inštrumenti s strunami, pomožni vokal, igra…

Brane Zorman: zvočna kulisa, pomožni vokal, igra…

Sabina Schwenner: koreografija plesnega vložka

Tina Žen: kostumografija

VJ + video: Katarina Šedlbauer

Zvok in luč: Rok Fiamengo

Dramaturško svetovanje: Iuna Ornik

Glasba: Band: Mladi starci – Stari mladci (Uroš Potočnik, Nino de Gleria, Brane Zorman, Iuna Ornik)

Režija: Uroš Potočnik

Predstavo je sofinancirala Mestna občina Ljubljana. Soorganizator predstave je Pionirski teater, Pionirski dom.

Zahvala: Staša Prah, Slovensko Mladinsko Gledališče… 

 

Ljubljana, november 2024

 

Post punk kabaret: nastopajoči

 

Uroš potočnik je bil rojen 1971 v Ljubljani. Ko je bil star pet let, se preko klavirja vpelje v svet glasbe.  Leta 1997 diplomiral na AGRFT – smer dramska igra. Do sedaj je sodeloval pri približno 150 gledaliških, filmskih ter televizijskih projektih. Največkrat kot igralec, večkrat pa se je preizkusil v vlogi avtorja, režiserja, scenarista ter glasbenika. Različni inštrumenti mu dobro leže v rokah tako, da v novem tisočletju sodeluje z različnimi zasedbami, se občasno posveča kabareju ter še naprej ustvarja tudi kot vokalist, prav tako poleg inštrumentalne izdeluje tudi digitalno glasbo za večino svojih avtorskih predstav.

Konec osemdesetih let prejšnjega stoletja pri devetnajstih letih s prijatelji ustanovi prvo glasbeno skupino – Buwala 9, ki pa zaradi njegovih študijskih obveznosti živi le nekaj mesecev.

 

Iuna Ornik je po študiju dramske igre na ljubljanski AGRFT, diplomirala v predstavi Ljudožrci Gregorja Strniše v vlogi Majdalenke 1997. V sezoni 2000/01 izvede prvi avtorski projekt v produkciji LGL -LALANIT, ki ji tisto leto prinese nagrado na mednarodnem festivalu Zlata paličica za animacijo in izbiro materijala.V isti sezoni na bienalu Ustanove lutkovnih ustvarjalcev prejme nagrado za vlogo Doktorja v predstavi Woyzeck v režiji Jana Zakonjška. LALANIT prevede v 5 jezikov in gostuje na Hrvaškem, Avstriji, Franciji, Poljskem, Kolumbiji, Angliji in Italiji ter Bosni in Hercegovini. Kasneje se odloči za samostojno umetniško ustvarjanje . Deluje kot igralka- animatorka lutk, režiserka, pripovedovalka in izdelovalka lutk.

V osemdesetih nekaj časa preživi v Nemčiji.

 

Nino de Gleria se je v mladosti proslavil v vlogi Roka v slovenskem mladinskem filmu Sreča na vrvici. Sicer je in še deluje kot glasbenik v številnih glasbenih zasedbah (, Quatebriga, ,Štefbet Rifi,Fake orchestra, Brina, Godalika, idr.) ter kot skladatelj zabavne, jazzovske, komorne, simfonične, gledališke in filmske glasbe. V glavnem baskitarist, skladatelj, aranžer in producent je kot kontrabasist nekaj let študiral na Visoki šoli za glasbo in upodabljajočo umetnost v avstrijskem Gradcu. Leta 1980 so ga medse vzeli legendarni etno ip-op muzikantje iz banda Begnagrad, kateri se uvršča med skupine RIO v prvem obdobju.

 

V drugi polovici osemdesetih so plodno ustvarjali v novojazzovski skupini Quatebriga,

Brane Zorman, skladatelj, intermedijski umetnik in producent, komponira glasbo za gledališke, plesne in intermedijske dogodke ter predstave. Pri tem raziskuje možnosti obdelave, prezence, percepcije, umestitve in reinterpretacije zvoka ter z uporabo starih in novih tehnologij preči polja glasbenega, večmedijskega in vizualnega prostora.  Je avtor in vodja projektov ZVO.ČI.TI so.und.ing, ZVO.ČI.TI so.und.ing DUO, CTR series, Hidden Materia, številnih składb v prostorskem zvoku, posnetkov zvočnih krajin, podcastov, gledaliških predstav in inštalacij. Brane Zorman v okviru Cone in v sodelovanju z Botaničnim vrtom Univerze v Ljubljani vodi galerijo za zvok, bioakustiko in umetnost Steklenik.

V osemdesetih letih prejšnjega stoletja je bil Brane Zorman član punk zasedbe O!Kult.

 

Vstopnice: 25 eur (20 eur študenti in dijaki)

Prodaja preko Eventima ali uro pred pričetkom na blagajni prizorišča.

Te strani uporabljajo piškote (cookies). Z uporabo strani soglašate z uporabo piškotov.
Sprejmem